Tensiuni mari la Institutul de Pneumoftiziologie „Marius Nasta” din Bucureşti. Patru medici au fost reținuți și alți patru au fost puși sub control judiciar în dosarul de mită pentru operații de la „Marius Nasta”.

Potrivit procurorilor citaţi de G4Media.ro, pe parcursul anilor 2022 – 2023, mai mulţi medici din cadrul Institutului de Pneumoftiziologie „Marius Nasta”, Bucureşti au primit, în mod repetat, diverse sume de bani şi bunuri de la diferiți pacienți ai acestui spital, în legătură cu exercitarea atribuțiilor de serviciu (efectuarea controalelor pre şi postoperatorii şi realizarea intervențiilor chirurgicale).

Anchetatorii au găsit 50.000 de euro acasă la unul dintre doctori. Sunt vizaţi doi chirurgic, trei medici anesteziști, trei medici rezidenți si un medic specialist.

 

 

Cât de util a fost acest articol?

Faceți clic pe o stea pentru a-l evalua!

Rata medie 5 / 5. Număr de voturi: 1

Niciun vot până acum! Fii primul care evaluează această postare.

Autor:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *