Alături de elevii din învățământul de stat, și o parte dintre cei ce învață în școlile private vor putea beneficia de burse de ajutor social, potrivit unui proiect de lege adoptat de senatori. Mai exact, vor putea primi aceste burse și elevii care urmează, în mod gratuit, cursurile cu frecvență ale unor școli particulare sau confesionale.

Prin proiectul de lege ce merge acum la dezbaterea și votul Camerei Deputaților, parlamentarii vor ca, pe lângă cei din școlile de stat, și o parte dintre elevii ce frecventează cursurile unor școli private să poată primi lunar burse de ajutor social.

Este vorba, mai exact, de acordarea de burse de ajutor social elevilor care sunt școlarizați fără taxe în școli particulare.

Totuși, potrivit proiectului, bursele lunare de performanță, cele de merit și bursele de studiu se vor acorda, în continuare, doar elevilor din învățământul preuniversitar de stat.

În acest an școlar, valorile burselor se păstrează neschimbate, cea mai mare dintre ele, 500 de lei, fiind acordată în cazul burselor de performanță.

Cât de util a fost acest articol?

Faceți clic pe o stea pentru a-l evalua!

Rata medie 0 / 5. Număr de voturi: 0

Niciun vot până acum! Fii primul care evaluează această postare.

Autor:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *