Guvernanții noștri vorbesc despre digitalizarea primăriilor. Sună frumos, mai ales când se vorbește despre servere performante, soluții cloud, conexiuni rapide la internet și sisteme de securitate cibernetică robuste pentru a proteja datele cetățenilor. Realitatea însă este cruntă.
Ne uităm pe site-ul Primăriei Rucăr. Informații puține, multe pagini în construcție, în concluzie, mai nimic. În schimb, găsim poze cu primarul Pîrnuță la tot pasul. Chiar la secțiunea conducere doar el are poză. Vicele să mai aștepte!

Mergem mai departe. La PNRR e pauză. Nimic la proiecte în derulare, nimic la finalizate.
Cea mai tare glumă „digitală” am găsit-o la agenda conducerii, secțiune intitulată pompos: Agenda conducerii conform standardelor RUTI. Curioși, dăm un clic și ne trimite la programul președintelui CNCAN. Am crezut că e o eroare. Insistăm. La fel, apare tot programul președintelui CNCAN.


Bravo, primare! Nici nu mai căutăm să vedem câți bani a băgat primăria în site-ul ăsta că ne enervam mai rău. Până una-alta, guvernanții trebuie să înțeleagă că digitalizarea primăriilor e departe.

