Prim-ministrul Marcel Ciolacu a spus că în discuţiile cu reprezentanții Comisiei Europene guvernanților români li s-a comunicat că „este necesară o ordine” în ceea ce privește cotele de TVA, prin eliminarea excepțiilor acordate în prezent în diverse sectoare. Astfel, s-a convenit, în principiu, că pentru alimente, medicamente și dispozitive medicale precum protezele, cota de TVA ar trebui să fie stabilită la 9%, transmite Agerpres.
Marcel Ciolacu a fost întrebat de presă, vineri, după vizita efectuată la efectuată la Complexul Sportiv Olimpic de la Izvorani, dacă social-democraţii susţin mărirea TVA la anumite categorii de produse şi servicii.
„Ce vă pot spune… În discuţia mea cu Comisia, şi au dreptate: trebuie să fie o ordine, nu puteţi veni cu 7 tipuri de TVA, hotărâţi-vă ! Şi am convenit că 9% rămâne mâncarea, rămân medicamentele, rămân protezele. Iertaţi-mă, de ce la cluburi este 5% TVA, e normal acest lucru ? Sunt mult prea multe excepţii în România. Nu le-a spus numai Comisia, le-au spus toate forurile financiare. Ce vrem ? Să pierdem toate fondurile europene şi să intre România într-un colaps? Eu nu am să fac acest lucru, indiferent de ce voci vor apărea şi voi ieşi la dumneavoastră la televiziuni, la presă, unde doriţi. Şi o să explic foarte clar de ce trebuie făcut acest lucru. Normal, după ce voi lua decizia”, a declarat Marcel Ciolacu.